تبلیغات
پی سی بازی
لینکدونی - لینک های جالب از سراسر وب

توانا رسانه نوین
وبلاگ تخصصی سر طناب
ایکس پورت
ارسال لینكهای جالب توسط شما برای لینكدونی ...
ادامه - آرشیو لینکدونی ...

آمار وبلاگ

امروز :
دیروز :
این ماه :
ماه قبل :
کل :
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
تعداد صفحات :

قدرتمند ترین سایت ارائه خدمات طراحی وب سایت و نرم افزار های کاربردی

نقد و بررسی بازی call of duty 5

[تصویر: Call_of_Duty_5_cover_art.PNG]

با سلام نقد و بررسی بازی CALL OF DUTY5
امیدوارم خوشتون بیاد

نقد و بررسی بازی CALL OF DUTY5  کاری انحصاری ازپی سی بازی

Infinity Ward

سازنده

Infinity Ward

انتشار دهنده

جنگی - هیجانی

سبک

PS3 - PS2 - PC

اولین پلتفرم

PSP-XBOX360

دیگر پلتفرمها

7.5/10

نمره به بازی

15+

درجه سنی


call of duty نامی كه همیشه جزء بهترین سری بازیهای جنگی بوده است دو شماره اول بازی توسط گروه Infinity Ward ساخته شد. در این میان كه گروه Infinity Ward در حال ساخت شماره بعدی بازی خود بود گروه Treyarch از طرف Activision مامور شد شماره سوم بازی COD را بسازد بعد از انتشار این بازی ضعیفترین امتیازات سری COD به این سری بازی داده شد و باعث ناامیدی هواداران بازی شد ولی Infinity Ward با انتشار نسخه چهارم همه را شگفت زده كرد و ضمن اینكه آبروی این بازی را بار دیگر برگرداند، این بازی را به یكی از بهترین بازیهای تاریخ در ذهن گیمرها تبدیل كرد.اما امروز بعد از صحبتهای بسیار اعلام شده كه نسخه بعدی COD توسط گروه Treyarch در حال ساخت است و باز هم این گروه قصد سفر به گذشته را دارد تا یكی از اتفاقات جالب جنگ جهانی دوم را بازگو كند،این بازی شماره خاصی ندارد و اسم آن world at war است...در این پیش نمایش بخشی از امكانات بازی را میشناسید كه مطمئنا شما را امیدوارتر از سری سوم بازی خواهد كرد ولی آیا نسخه جدید COD میتواند نسخه ای باشد كه مانند شماره چهارم 10 میلیون فروش كند؟
مقدمه: WORLD AT WAR ...جنگ؛ پدیده ای دردناك كه باعث ویرانی زندگیهای بسیار و كشته شدن افراد زیادی میشود،بحث جنگ مخصوصا جنگ جهانی دوم مبحثی است كه زیاد روی آن پرداخته شده است و بازیهای زیادی طبق همین قائده درست شده اند، به نظر این مسئله یك مبحث قدیمی و كهنه است كه چیز جدیدی برای گفتن ندارد!! ولی سازندگان waw گفته اند

[تصویر: call-of-duty-5-world-at-war.jpg]

شما با حال و هوای جدیدی از جنگ در این سری از بازیها رو به رو خواهید شد كه البته همه ما انتظاری جز این از بهترین بازی جنگی یعنی call of duty نداریم كه علاقه مندانش در داخل ایران نیز بسیار چشم گیر است.این بار به قسمتهای تقریبا تازه ای در دنیای بازیها پا میگذاریم كه در آن مكانها یك لحظه احساس راحتی نخواهید كرد چون شما در درون یك جنگ سنگین قرار گرفته اید كه نمیتوان در آن ساكن ماند و باید همیشه در جنب و جوش بود ، و حركت و جنب و جوش از اركان COD است، بازیی كه با سرعت بالا در حال حركت به جلو است و شما نیز یك سرنشین در این دنیا خواهید بود ، سرنشینی كه عاقبتش در اختیار خودش است!
قبل از هر چیز:جنگ...
"...وحشت،كشتن، نابود كردن، یتیم كردن،سكوتهای دروغین،دفاع از وطن،حمله برای تصاحب،آتش،ویرانی،پر از صدا،مرگ،زندگی..."
داستان:جنگی در دل آتش...
داستان سری COD هیچ موقع یك داستان كلی نبوده است، كه فقط بگوییم داستان در مورد یك چیز از جنگ بوده است یا اینكه یك داستان خاص از جنگ جهانی دوم بوده است، بلكه در مراحل مختلف شما شاهد نقش آفرینی در نقش های مختلفی هستید... waw نیز از این مسئله مستثنی نیست،در این بازی نیز شاهد حالتهای گوناگونی داستانی هستیم ....كه مرحله به مرحله به تكامل میرسد تا بازی waw را تشكیل دهد.
در جنگ جهانی دوم اتفاقات زیادی می افتد ولی مسئله جنگ آمریكا و ژاپن در جنگلهای انبوه و زیبا بحثی است كه خیلی كم(قبلا بازیهای وجود داشتند)به آنها توجه شده است یا اینكه خیلی خوب درست نشده بود! در این سری این قسمت بسیار درونگرایانه تر در حال ساخته شدن است و شما را در دل جنگی سر سخت تر از قبل با داستانی قوی و بیان داستانی شبیه COD4 میبرد...

[تصویر: call-of-duty-5-world-at-war-20080715114306364_640w.jpg]

سرباز ژاپنی با چاقوی كوچك خود قدم میزند و سوال میپرسد،ولی آن تفنگدار چیزی برای گفتن ندارد...صدای جیغ بلند تفنگدار بلند میشود و شما كه بیحال در رو به روی او بسته شده اید به محیط نگاه میكنید...صدای فریاد به خاطر سیگاری بود كه روی صورت تفنگدار بیچاره خاموش شده بود!!ولی تفنگدار زبان باز نمیكند...و چاقو پایان كار او را رقم میزند. اكنون دیگر شما هستید و این افسر ژاپنی و این پایان كار شماست، نفستان بند آمده است و آب دهنتان خشك شده است!! ولی همین لحظه نیروهای پشتیبانی میرسند و شما همراه یك كلت باید مرحله اول بازی waw را آغاز كنید.بعد از جنگی كه در ساحل Makin beach انجام دادید،حالا راه خود را به جنگلی ناشناخته میكشید ، و با دشمنانی رو به رو میشوید كه تفاوت بسیاری با آلمانیهای سری قبل دارند و این تفاوت كاملا مشخص است، ژاپنیها تاكنیكهای مختلفی برای جنگ دارند و شما را متعجب خواهند كرد مثلا در قسمتی از همین مرحله با گروه خود به منطقه ای میرسید كه یك سری جنازه آنجا وجود دارد بعد از رد شدن از جنازه ها صداهایی شنیده میشود و با كمال تعجب خواهید دید كه آن ژاپنیها نمرده بودند بلكه خودشان را به مردن زده بودند و اكنون با سر و صدا از پشت به شما حمله میكنند!!!و تفاوت دیگر در این سری در همان مرحله اول شما سربازان ژاپنی اسنایپر داری را خواهید دید كه در درختان استتار كرده اند!! پس دشمنان ژاپنی نو آوری جدید بازی هستند.داستانی كه ذكر شد،داستان شروع بازی بود ولی بازی حالتهای دیگری نیز دارد و آن ،یكی از نیروهای سرخ روسیه بودن است كه مرحله هایی از بازی نیز به این مسئله میپردازد كه شما جزء سربازان سرخ روسیه هستید و با آلمانهای ناجی به جنگ میپردازید

[تصویر: call-of-duty-5-world-at-war-screen1.jpg]

گیم پلی:حركت در میان آتش و خون...
سرعت اساس كار بازی waw خواهد بود،و همین مسئله جذابیتهای این بازی را افزایش خواهد بخشید...وقتی حرف از گیم پلی بازی COD میزنیم همه میدانیم چه میخواهیم و شركت Treyarch "شاید" بلاخره متوجه شده باشد كه چیزی كه یك گیمر از بازی میخواهد همان حالت گذشته نیست چون جذابیت یك بازی به این است كه چیزی جدید برای گفتن داشته باشد و با اطلاعاتی كه تا به این لحظه از سایتها، مجلات مختلف جهان انتشار پیدا كرد میتوان گفت گیم پلی waw مسائل واقعا عالی و جدید زیادی برای گفتن دارد. میتوان گفت اساس گیم پلی بازی به هوش مصنوعی عالی دشمنان بر میگردد كه اینبار پر فكر تر از قبل تصمیم گیری میكنند و همچنین واقعی تر از قبل و طبق فرهنگ خود به جنگ با دشمن میپردازند. چیزی كه در سری قبل نمیدیدیم این بود كه دشمنان در مقابله با شما هیچ تاكتیك بخصوصی نداشتند و تنها به تیر زدن به شما میپردازند!! كه این خلاف یك جنگ پر از تاكتیك است!

[تصویر: 7r4b2fc06d85u92qjwe.jpg]

این مسائل كوچكترین مسائل تاكتیكی مختلف در waw است كه هر كدام برای خود میتواند بخش خاصی از گیم پلی باشد. در بازی در مراحل مختلف مسائل مختلفی چون ترس ، اضطراب ، جذابیت و دیدن خود در یك جنگ تمام عیار را حس خواهید كرد.این حس به شما كمك خواهد كرد كه جذابیتهای بیشتری از یك مسئله به نظر قدیمی كسب كنید.مسئله جنگ جهانی دوم یك نوآوری خیره كننده نیست ولی وجود اعمال جدید و وجود مسائل تازه میتواند جذابیت را بیفزاید. در بازی اسلحه های جدید به جز Flamethrower (آتش افكن) وجود دارد، اسلحه های مختلف گرم كه قبلا نیز در COD1 و2 و3 نیز بودند نیز وجود دارند و علاوه بر اینها شما میتوانید از شمشیر ژاپنی ها بر علیه خودشان استفاده كنید كه بسیار جذاب است!! سورپرایزها هنوز در COD راه خودش را فراموش نكرده است و در waw میخواهد به شما بیشتر بفهماند كه جنگ جای بچه بازی نیست و لحظه لحظه میخواهد برای شما چیزی غیر قابل پیش بینی نشان دهد ، سقوط هواپیماها، منفجر شدن وسایل مختلف، تخریب ساختمانها بر اثر اصابت خمپاره، موشكهایی كه در گوشه شما میخورند و همه و همه اینها است كه به شما گوشزد میكند كه نام این بازی هنوز COD است ولی اینبار در این سری چیزهای بیشتری خواهید دید آتش سوزیهای عالی و واقعی، دشمنان باهوشی كه از همه نظر شما را شكه میكنند،سر و صدایی كه گوش خراش است و سكوتی كه در بعضی مكانها وحشت آور است!!! با همه تغییراتی كه در waw میبینید ولی این بازی نیز یك COD دیگر است با همان روند عالیه گیم پلی كه در نسخه های قبلی می دیدید ولی چیزی كه شاید در waw جدید باشد این است كه روند گیم پلی خطی نیست چیزی كه در شماره چهارم بازی كاملا خطی بود(ولی فوق جذاب)شما میتوانید طبق تاكتیك خود به سمت مناطق دشمن پا بگذارید(البته چیزی شبیه Crysis نخواهید!) و مطمئن باشید بیشتر مراحل بازی شما عضو یك گروه هستید كه به سمت مناطق دشمن حركت میكنید.

[تصویر: call-of-duty-world-at-war-20081009032205424.jpg]

در بازی waw قدرت شنا كردن نیز به یار شما افزوده شده است تا از میان آب به سمت دشمنان بروید(كه البته چیز جدیدی نیست!)كه برای بازی COD یك مسئله جدید است كه تا به حال در آن دیده نشده بود. در "WORLD AT WAR" خواهید فهمید در جنگ جهانی دوم و در جنگلهای آتش گرفته اش یا ساختمانهای نیمه ویرانه اش چه خبر است!! و خواهید فهمید اینجا آخر جهان است مكانی كه در آنجا تمام "جهان در جنگ" است!!!!
COD باز هم میخواهد پیشتاز در آنلاین بازی كردن باشد...
در قسمت multiplayer بازی waw میخواهد علاوه بر اینكه مسائلی كه باعث موفقیت شماره چهارم بازی شد را در این قسمت جا بدهد... میخواهد نوآوریهایی را نیز در این زمینه به وجود بیاورد تا بازی آنلاین waw نیز جذابیت بالایی داشته باشد.هر چند همان طور كه گفتم اطلاعاتی كه تا كنون از این قسمت انتشار شده است چیزی است كه مشخص كرده این قسمت شباهت زیادی با قسمت آنلاین شماره چهارم دارد و همه مسائل خود را از آن قرض گرفته است!!! ولی سازندگان گفتند نوآوریهایی نیز در این زمینه دارند كه باید منتظر بشینیم تا اطلاعات دقیقتری در این زمینه منتشر شود تا مطمئن تر بتوانیم در مورد این مسئله صحبت بكنیم.از مسائل جالبی كه در قسمت آنلاین waw است توانایی آپگرید كردن تفنگها است(مثل COD4) و همچنین جنگهای گروهی نیز در این قسمت دیده میشود ولی مسئله جالبی كه میتوانیم در این قسمت بازی ببینیم این است كه گیم پلی بازی كاملا متفاوت است یعنی شما میتوانید ژاپنیها را در قسمت آنلاین انتخاب كنید تا شما اینبار در لا به لای محیط مخفی شوید و این بار افراد دیگر بر سر شما آتش بریزند تا شما را بسوزانند!!!

علاقه مندان به بازی شروع كردند: دوباره نه...
هنوز هیچ چیز نشده است تا علاقه مندان دیده اند كه بازی باز به دوران جنگ جهانی دوم برگشته است انتقادات شدید خود را شروع كرده اند. در تمام سایتهای مطرح این مسئله را در comment هایشان دیدم !!!NOT AGAIN....WORLD WAR II!!! این جمله را كه خیلی دیدم! بعضی با ادبهاشون هم كه "sick of wwII games" كه كلا !!!!! و بعضی ها هم "there is no need to return to WW2" من به شخصه تك و توك دیدم كسی نظر خوبی در مورد برگشت به جنگ جهانی دوم داشته باشه!! و همه میگفتند این بازی نباید به گذشته بر میگشت، و باید همان قدرت خودش را ادامه میداد تا به موفقیت برسد. البته این نظرات شخصی آنها بود و من هم نظر شخصی خوبی نسبت به بازی ندارم ولی در پیش نمایش یا نقد نباید تنها نظر شخصی خودتان را ملاك 100% قضیه قرار دهید و باید به بسیاری از مسائل نیز توجه كنید. هر چند من همه هم عقیده با نظر اون دوست خارجیمون هستم:"NOT AGAIN....WORLD WAR II"

گرافیك:چشم گیر...
در این بازی شاهد موتور گرافیكی ارتقاء یافته بازی COD4 خواهید بود. پس باید منتظر صحنه های بسیار زیبا و دلنشینی چون سری قبل بود.اولین پیشرفت بازی از نظر گرافیكی آتش گرفتن است، آتش گرفتن محیط بازی، سربازان، علف های بلند، درختان و... اینها باعث ایجاد افكتهای تصویری زیبایی میشود كه سازندگان تا اینجایی كار به خوبی توانستند این افكتها را بوجود بیاورند.افكتهای آتش و دود بسیار زیبا و طبیعی درست شده است و همچنین دودهای حاصل از آتش را خواهید دید كه محیط را پر میكنند، هر چند از بعضی جناح مصنوعی به نظر میرسد ولی از خیلی جهات زیبا است و بازی را به سمت انعطاف پذیر شدن میبرد. دور نمای محیط نیز از دیگر چشم گیرهای بازی محسوب میشود ،شما شاهد یك دورنمای زیبا و پر جزئیات خواهید بود كه اگر تیزبین باشید میتوانید ببینید كه چطور دشمنان در آن دورتر وول میخورند!!! نورپردازی بازی واقعا استادانه به نظر میرسد! نور بسیار نرم و واقعی و سایه ها حیرت آور هستند! و طبق اینكه منبع نور در چه فاصله و زاویه از شی ء یا فرد قرار داشته باشد سایه متفاوتی را تشكیل میدهند. آب كاملا فیزیكی درست شده است و وقتی روی آن حركت میكنند... كاملا از هم میپاچد و آب به قطرات ریز تبدیل میشود و وقتی نارنجكی در آن بیفتد بیشتر متوجه فیزیك عالی آن میشوید.آسمان بسیار زیبا درست شده است و به محیطهای بازی زیبایی چشم گیرتری میدهد.طبق گفته سازندگان بازی محل تیرهای مختلف در همان جا و برای تمام مدت بازی باقی خواهد ماند و اصلا به حالت اولیه بر نمی گردد!!! این مسئله برای آتش سوزی و یا سیاه شدن دیوار بر اثر آتش نیز صدق میكند!!!!انفجارات نیز چشم گیر است و شما خرد شدن و پخش شدن و همچنین نور شدید انفجار را به زیبایی خواهید دید.طبق گفته سازندگان خونریزی به شدت به سمت طبیعی تر شدن میرود و از معیارهای مهم آنها در ساخت بازی آتش، انفجارات متفاوت و قافلگیر كننده،حملات هوایی و... است. هر چند در این قسمت مشكلاتی دیده میشود كه امیدواریم تا زمان باقی مانده به انتشار بازی، همه چیز درست شود!
صداگذاری:دلهره و ترس...

[تصویر: 32997_CallofDuty5-05_normal.jpg]

در مورد صداگذاری بازی اطلاعات دقیق و زیادی در دست نیست ولی اطلاعات كمی در مصاحبه ها وجود داشت:
چیزی كه برای سازندگان در قسمت صداها مهم است، به وجود آوردن یك حس در جنگ بودن است كه این عمل بدون وجود صداهای ترسناك و دلهره آور امكان پذیر نمیباشد. همچنین آهنگهای بازی نیز در خور زمان باید طبق نوع رفتار بازی نسبت به گیم پلی باید عمل كنند و در مواقعی كه میخواهند شك بدهند یا آرامش بدهند و یا اینكه بازی را جذاب كنند ضرب خاص خود را داشته باشند.سعی شده از صد در صد صدای تفنگهای واقعی موجود استفاده شود و همچنین سعی خواهد شد صدای شلیك هر اسلحه به دیوار صداگذاری شود تا تفاوتها را احساس كنید.همچنین در بازی سازندگان دقیقا صدای دشمنان ژاپنی را به زبان خودشان و حتی نوع احساسات و رفتارشان را نیز به همان حالت درست كردند.
Call of duty 5 در چند جمله:
داستان شما را به دنیایی جنگ زده و ترس آور میبرد...
داستانی كه شما را به جایی بین مرگ و زندگی میبرد!!
3دشمنان را از لانه شان بیرون بكشید...
ژاپنی ها تاكتیكهای زیادی برای ویرانی شما دارند...ولی شما هم امكانات زیادی دارید.
هیچ موقع ریكس نكنید چون هیچ موقع نمیدانید دشمنان كجا هستند.
این مارمولكها را دست كم نگیرید...
اسلحه بی مهماتی ژاپن‍یها مرگبار است!!!
Flamethrower (آتش افكن) نقش اساسی در گیم پلی ایفا میكند...
شنا كردن نیز در بازی اضافه شده است...
نبردی جذاب در حالت چند نفره...
در WORLD AT WAR از موتور ارتقاء یافته COD4 استفاده شده است...
درختان، خانه ها، علفها ،سنگرها و... به زیبایی آتش میگیریند...
انفجارات بسیار زیبا درست شده است...
دور نمای بازی خیلی خوب به نظر میرسد...
افكتهای آتش و دود عالی و محیط و دورنمای بازی نیز چشم گیر است...
یك جنگ تمام عیار احتیاج به صداها و افكتهای صدایی زیادی دارد ...
این پایان كار ژاپنی هاست.. بمب اتم...
نتیجه گیری:ببینیم و تعریف كنیم!!
Treyarch اینبار بهانه فرصت كم داشتن را ندارد. بلكه وقت كافی تا به اینجا برای ساخت بازی داشته و خواهد داشت.همه ما منتظر این بودیم كه یك COD مدرن تر ببینیم ولی خوب Treyarch باز قصد سفر به گذشته را دارد تا شاید بتواند جذابیتهای ناگفته و بیشتری از یك بازی جنگ جهانی دیگر را برای ما بوجود بیاورد.مطمئنا این بازی خوب خواهد بود ولی عالی بودن آن فعلا مشخص نیست و فقط باید بشینیم و ببینیم كه Treyarch چه خواهد كرد

نوشته : محمد ( مدیر سایت) در جمعه 6 شهریور 1388 نظرات ( ) - لینک مطلب


جست و جو در سایت
 

 

آرشیو
موضوعات
آخرین مطالب ارسالی
نویسندگان
لینک دوستان
ابر برچسب
 

 

 

All Right Reserved By ~  Coded For blogfa , Mihanblog & ... By : www.Web-fa.mihanblog.com